ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

Студенти от специалността „Софтуерно инженерство“ смятат да останат в Пловдив

Цялото семейство Вербицки се премести в Пловдив от Украйна, заради възможността съпругата да учи професия за IT сектора

Най-хубавите условия, много благодарим на Община Пловдив за предоставената възможност да учим в този красив град. Думите са на Данил от Одеса. Вече имаме много приятели, общуваме с българските студенти от нашата група и те много ни помагат, добавя Ксения от Кагул, Молдова. 

Ирина от град Николаев в Украйна се е пренесла заедно със съпруга си Николай и 6-годишния им син, заради възможността да учи за инженер в IT сектора. Малкият вече ходи на детска градина и учи български, а Николай следва земеделие в Аграрния университет. И вече са сигурни, че след 4 години искат да останат тук.

Много трудна специалност, но ние се стараем защото тази професия е много популярна, единодушни са всички 19 украински и 11 български студенти от първия випуск по специалността „Софтуерно инженерство“, създадена с финансовата подкрепа на Община Пловдив в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Днес  те присъстваха на първа съвместна среща с кмета на града инж. Иван Тотев, ректора проф. Запрян Козлуджов, представители на ръководството и преподаватели.

Градоначлникът разказа на студентите за историята, настоящето и бъдещите предизвикателства пред Пловдив. Запозна ги с това колко много хора и колко дълго са работили, за да стане този проект факт.  „Община Пловдив гарантира вашето обучение в следващите 4 години, това е възможно благодарение на пловдивските данъкоплатци. Затова вие трябва да се отнасяте с изключително уважение и внимание към обучението си. Затова и заложихме минимални изисквания за успех и е много приятно да разберем всички, че вие не само сте ги покрили през първия семестър, а и сте ги надскочили“, каза Иван Тотев.

Групата се похвали с общ успех от първите изпити над Мн. добър 5.

Специалността е създадена с финансовата подкрепа на Община Пловдив и  отговаря на тенденциите на развитие и нуждите на софтуерния бизнес,  подпомага по-бързата адаптация и реализация на завършващите специалисти на пазара на труда. Практиката по специалността и стажът се провеждат в сътрудничество с авторитетните работодателски организации Българска асоциация на софтуерните компании, „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив” и водещи фирми в Пловдив и страната.

От своя страна ректорът проф. Запрян Козлуджов подсказа на студентите, че могат да разкажат за възможността в своите общности в страните си. Министерско постановление 103 дава възможност при интерес да бъдат сформирани различни специалности без ограничения в приема и то с държавни такси и покриване на разходите за общежитие, припомни той. И подчерта, че с проекти като този и участието на бизнеса тази възможност е реална.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина